Kredyt 10 tys. – weź pieniądze na dowolny cel

Życie bywa nieprzewidywalne. Zdarza się, że musimy zrobić np. nagły remont kuchni czy łazienki. Może nam też przyjść do głowy pomysł na spontaniczne wakacje. Jeśli nie mamy akurat odłożonych środków, możemy sięgnąć po kredyt gotówkowy w wysokości 10 tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby go uzyskać – jest to dużo prostsze niż w przypadku większych zobowiązań.

Kredyt 10 tys. zł jest jednym z najchętniej wybieranych zarówno przez tych, którzy go bardzo potrzebują, jak i przez tych, którzy mają odłożone środki, ale nie chcą jednorazowo wydawać większych pieniędzy. Po prostu jest to kwota, którą łatwo spłacić i jednocześnie ze wszystkimi opłatami dodatkowymi, przy rozbiciu na raty, nie stanowi ogromnego obciążenia w codziennym budżecie.

Ostatnia aktualizacja: 16 Września 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Pożyczka online
2 - 96 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 4 500 zł
Kwota
12,63 %
? Maksymalne RRSO
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
TF Bank Kredyt Gotówkowy
12 - 108 miesięcy
Okres spłaty
1 500 - 80 000 zł
Kwota
18,43 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Tani Kredyt Online
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
5 000 - 30 000 zł
Kwota
7,44 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa Fit
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 150 000 zł
Kwota
6,23 %
RRSO
6 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Pożyczka na selfie
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
500 - 150 000 zł
Kwota
17,81 %
RRSO
7,49 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Poza tym bardzo łatwo go wziąć. Ale jak to zrobić, jakich dokumentów potrzebujemy i co w momencie, gdy jednak bank stwierdzi, że nam kredytu nie udzieli? Wyjaśniamy!

Kredyt na 10 tysięcy – na co zwrócić uwagę?

Kredyty gotówkowe są chętnie wybierane, ponieważ nie wymagają wielu formalności, ale przede wszystkim nie niosą ze sobą konieczności przedstawiania w banku tego, na co wydaliśmy przyznane środki. Możemy je przeznaczyć, na co tylko chcemy. Na ogół gotówkowy kredyt ma wyższe oprocentowanie, jednak w przypadku omawianej kwoty, nie ma ono tak naprawdę większego znaczenia, ponieważ w ratach nie odczujemy znaczącej zmiany. Możemy zatem spokojnie wziąć mały kredyt na remont mieszkania czy po prostu bieżące wydatki.

Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu czy pożyczki, musimy postępować rozważnie. Trzeba przeliczyć nasze dochody i wydatki, aby mieć pewność, że nawet niska rata nie wpłynie na naszą płynność finansową. Tak czy inaczej, zrobi to za nas bank – jeśli uzna, że ryzyko jest zbyt duże, nie przyzna nam środków albo zaproponuje niższą kwotę.

Tak niski kredyt można wziąć nawet poprzez aplikację mobilną. Wynika to z faktu, że w tym przypadku bank nie będzie od nas wymagał wielu zaświadczeń. Często, jeśli kredyt bierzemy w banku, w którym mamy konto, wszystko ogranicza się jedynie do zadeklarowania we wniosku przychodów oraz wydatków. Instytucja po prostu wie, jak wygląda ruch na naszym koncie i łatwo mu podjąć decyzję. Natomiast jeśli wnioskujemy w innym banku, najczęściej wystarczy jedynie załączyć wyciągi. Kredyt na 10 tys. bardzo rzadko wymaga, aby konsument poręczał wniosek w inny sposób.

Zdolność kredytowa – jak ją zbudować?

Bez względu na to, czy bierzemy kredyt 10 tys., czy większy, bank zawsze sprawdzi naszą zdolność kredytową. Po prostu musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie. Dlatego tak ważne jest, aby mieć dobrą historię spłat. W każdym przypadku bank przede wszystkim sprawdza nas w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Przy niższej kwocie może przymknąć oko, jeśli nie jest ona idealna. Ale już przy wyższej, każdy niuans ma znaczenie. 

Bardzo ważne jest, aby każde zobowiązanie spłacać na czas. W ten sposób budujemy dobrą zdolność kredytową. Warto też – jeszcze przed złożeniem wniosku – spłacić te długi, które mamy. Jeśli nie jesteśmy w stanie, dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, w którym zawrzemy wszystkie bieżące zobowiązania. Tak bankowe, jak i pozabankowe. Dla kredytodawcy jedna należność będzie wyglądać zdecydowanie mniej niebezpiecznie niż kilka, nawet jeśli są niewielkie.

Innym ważnym czynnikiem dla banku jest rodzaj zatrudnienia. Niezmiennie będzie to umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak przy niższych kwotach również inne formy powinny być akceptowane. Poza tym we wniosku zostaniemy zapytani m.in. o stan cywilny, miejsce zamieszkania (rodzaj nieruchomości: np. własnościowa, wynajmowana czy komunalna), liczbę osób na utrzymaniu, średnie miesięczne wydatki czy stan cywilny. Jednak jeśli bierzemy kredyt 10 tys., będą to raczej tylko kwestie informacyjne, niemające większego wpływu na decyzję. Kluczowe będą zarobki oraz historia w BIK-u.

Kredyt 10 tys. – jakie dokumenty będą potrzebne?

Jak już wspominaliśmy, przy takiej usłudze jak kredyt na 10 tysięcy, najłatwiej skorzystać z oferty banku, w którym mamy konto. Będzie to oznaczać minimum formalności – po prostu wypełniamy wniosek i czekamy na decyzję. Jednak jeśli myślimy o innym banku, najpierw sprawdźmy, co oferuje. Warto spojrzeć wówczas na ranking kredytów gotówkowych, dzięki czemu łatwo porównamy kredyty w najpopularniejszych instytucjach.

Gdy już podejmiemy decyzję, możemy wnioskować. Również online, jednak musimy być przygotowani, że trzeba będzie załączyć wymagane dokumenty. Wcześniej sprawdźmy, czego bank potrzebuje. Najczęściej są to dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. Przy tak niskich kwotach, może się okazać, że bez problemu będzie honorowany każdy rodzaj umowy. O co możemy zostać poproszeniu przy każdej z nich?

  • umowa o pracę: konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia z miejsca pracy o wysokości wynagrodzenia
  • umowa cywilnoprawna: tutaj niezbędne będzie przedstawienie wyciągów z rachunku bankowego oraz umów, które poświadczą ciągłość zatrudnienia (zdecydowanie lepiej wygląda jedna umowa podpisana na kilka lat niż comiesięczne)
  • emerytura lub renta: musimy przedstawić dokument potwierdzający przyznanie prawa do emerytury czy renty; czasem również wyciągi z konta, które zapewnią bank o wysokości świadczeń

I na tym tak naprawdę wszystkie formalności się kończą. Nie musimy mieć w odwodzie całego pliku papierów jak w przypadku kredytów hipotecznych czy innych zobowiązań, przyznawanych na duże kwoty.

Ile zapłacę za kredyt na 10 tys.?

Każdy kredyt i pożyczka to wnioskowana kwota plus dodatkowe opłaty, m.in. odsetki, oprocentowanie, marża, prowizja czy ubezpieczenie. Jednak, aby mieć wiedzę, ile zapłacimy w ostatecznym rozrachunku, musimy spojrzeć na RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wartość, którą każda instytucja finansowa musi przedstawić klientowi. Jest to kluczowy element, dzięki któremu poznamy całościową kwotę. Im wyższe RRSO, tym wyższa kwota końcowa.

Szukając atrakcyjnego kredytu do 10 tys., warto przejrzeć różne oferty. Dzięki temu wybierzemy tę najlepszą dla nas – różnice w RRSO mogą wydawać się niewielkie, jednak patrząc na ostateczną kwotę do spłaty, może się okazać, że to nawet kilkanaście tysięcy złotych przy dużych kredytach. Przy mniejszych jednak też nie warto przepłacać. Tym bardziej że im niższa rata, tym lepiej dla naszych finansów.

Jaką ratę zapłacę przy kredycie 10 tys.?

Tutaj, podobnie jak na RRSO, trzeba patrzeć na poszczególne wartości. Przy krótszym okresie kredytowania ważniejsza jest prowizja. Oprocentowanie schodzi na dalszy plan. Wysoka prowizja przy kredycie na 2 lata będzie miała większe znaczenie niż naliczane odsetki. Zawsze jednak należy pamiętać, że krótsze kredytowanie to wyższa rata, dlatego tę opcję powinny rozważać osoby o stabilnych zarobkach.

Natomiast ci, których zarobki są zależne np. od liczby zleceń, powinni rozważyć dłuższy okres kredytowania, np. 5 lat. Końcowa kwota do spłaty może być nieco wyższa, ale miesięczne raty zdecydowanie niższe, czyli bezpieczniejsze.

Aby nie wybrać oferty, w której spłacamy dwukrotność zaciągniętej kwoty, dobrze jest sprawdzić ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu łatwo porównamy oferty wielu banków. Kluczowe jest RRSO, czyli de facto cała kwota, którą przyjdzie nam spłacić i na to powinniśmy zwracać największą uwagę.

Czy zła historia w BIK przekreśla szansę na dodatkową gotówkę?

Nie. I to jest najważniejsza odpowiedź. Jednak w tym przypadku nie będziemy korzystali z oferty banków, a firm pożyczkowych. Wiele z nich (np. Wonga, Smartney czy Monedo) ma w swojej ofercie pożyczkę 10 tys. Pożyczki online to świetna alternatywa dla tych, którzy z różnych przyczyn mają gorszą historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Oczywiście, firmy pozabankowe również nas sprawdzą – zapytają o dochód, ale są dużo bardziej pobłażliwe, dają klientowi większy margines niedoskonałości. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu wyższego opodatkowania. To jest pewna wada pożyczek online, jednak coś za coś.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę pożyczkę na 10 tys. zł, nie należy się bać. Nie zapłacimy dużo więcej niż w banku. Ostateczne kwoty będą wyższe, jednak nieznacznie. Może to być około tysiąca złotych. W każdym razie i tutaj należy zasięgnąć wiedzy, aby wybrać najlepszą ofertę. Warto prześledzić ranking firm pożyczkowych oraz opinie klientów.

W przypadku firm pożyczkowych musimy być jeszcze bardziej czujni. Skoro bank odmówił nam kredytu, zrobił to z określonych przyczyn. Uznał, że nas na niego nie stać albo istnieje ryzyko wystąpienia nieregularnych i nieterminowych wpłat kolejnych rat. Natomiast firma pożyczkowa daje nam te pieniądze – nie powinno to uśpić naszej czujności, ponieważ w umowach są odpowiednie zapisy w razie, gdyby konsument nie spłacał zobowiązania w terminie. Dlatego najważniejsze jest mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać każde pożyczone pieniądze.